1. Home
  2. Blog
  3. Odzyskiwanie należności – jak walczyć z nierzetelnymi dłużnikami
shutterstock_1791564398

Odzyskiwanie należności – jak walczyć z nierzetelnymi dłużnikami

Zmaganie się z nierzetelnymi dłużnikami może być frustrujące i trudne, zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych. Wielu z nas doświadczyło sytuacji, w której wykonaliśmy swoje zobowiązania, a druga strona nie wywiązała się z obowiązku zapłaty. Na szczęście istnieją skuteczne narzędzia prawne, które pozwalają na odzyskanie należności i ochronę naszych interesów.
 
Oferujemy pomoc prawną obejmującą następujące etapy:
 

1.     Ocena prawna roszczenia i możliwości windykacji
 
Pierwszym krokiem w odzyskiwaniu należności jest dokładna ocena naszych praw oraz możliwości skutecznej windykacji. Ocena prawna roszczenia jest kluczowym krokiem w procesie odzyskiwania należności. Poprzez analizę umowy, terminów płatności i dostępnych dowodów, nasz prawnik oceni szanse na skuteczną windykację.
 
2.     Przygotowanie wezwania do zapłaty
 
Windykację możemy rozpocząć od przesłania przedsądowego wezwania do zapłaty (np. faktury), w którym jednoznacznie określamy nasze roszczenia i domagamy się spłaty w określonym terminie. Często samo wezwanie może skłonić dłużnika do podjęcia współpracy i uregulowania zobowiązań.
 
Ostateczne wezwanie do zapłaty jest ważnym dokumentem, który stanowi podstawę dla późniejszych działań prawnych. Warto zadbać o to, aby wezwanie było dobrze sformułowane, jednoznaczne i zawierało wszystkie istotne informacje dotyczące naszego roszczenia. W przypadku trudności lub wątpliwości, warto się z nami skonsultować. Pomożemy Ci sporządzić skuteczne wezwanie do zapłaty.
 
3.     Wytoczenie powództwa przed sądem w celu uzyskania wyroku bądź nakazu zapłaty
 
Jeżeli dłużnik nie odpowiada na wezwanie do zapłaty lub odmawia uregulowania zobowiązania, kolejnym krokiem może być wytoczenie powództwa przed sądem. Skierowanie sprawy do sądu daje nam możliwość uzyskania wyroku, który stanowi prawnie wiążącą decyzję dotyczącą naszego roszczenia. W zależności od konkretnego przypadku, stosujemy przewidziane prawem szybkie i skuteczne metody dochodzenia należności takie jak: postępowanie elektroniczne przed e-sądem, postępowanie nakazowe, postępowanie upominawcze czy też postępowanie uproszczone.
Warto pamiętać, że prowadzenie sprawy przed sądem wymaga odpowiedniej dokumentacji, która potwierdzi nasze roszczenie, dlatego istotne jest zgromadzenie niezbędnych dowodów przed rozpoczęciem postępowania.
 
4.     Wszczęcie postępowania egzekucyjnego przed komornikiem
 
Otrzymanie korzystnego wyroku sądowego to ważny etap, jednak nie gwarantuje automatycznego odzyskania pieniędzy. W przypadku, gdy dłużnik nadal nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty, konieczne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego. Postępowanie egzekucyjne daje nam możliwość skorzystania z różnych środków egzekucyjnych, takich jak zajęcie rachunku bankowego dłużnika, zajęcie nieruchomości czy wynagrodzenia. Dzięki wieloletniej współpracy z renomowanymi kancelariami komorniczymi, zapewniamy naszym klientom skuteczną pomoc również na etapie egzekucji należności. Nasze doświadczenie i kontakty w tej dziedzinie umożliwiają nam skuteczne odzyskiwanie długów.
 
Odzyskiwanie należności to proces wymagający cierpliwości, wiedzy prawniczej i odpowiednich działań. Przygotowanie wezwania do zapłaty, wytoczenie powództwa przed sądem i wszczęcie postępowania egzekucyjnego to skuteczne metody, które pozwalają na odzyskanie naszych należności. Należy pamiętać, że każda sytuacja jest inna, a metody odzyskiwania należności mogą się różnić w zależności od okoliczności sprawy. Z tego względu zawsze warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który pomoże wybrać odpowiednie kroki i reprezentować nasze interesy na każdym etapie procesu.
 
Jeśli jesteś zainteresowany/a odzyskaniem należności, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz bezpłatną wycenę Twojej sprawy. Skorzystaj z naszego doświadczenia i skuteczności w odzyskiwaniu należności.

Adres

Śląska 21, 81-319 Gdynia

E-mail

kancelaria@roszczyniala.com

Zadzwoń

+48 798 617 669